Do zázvorového piva jsem se zamilovala na první ochutnání. Stalo se tomu před několika lety v jedné indické restauraci a od té doby, když je někde možnost si plechovku nebo lahev koupit domů, tak neváhám. Obvykle totiž k dostání moc není... Běžnější je ginger ale. Jaký je ale mezi nimi rozdíl?
Historie říká, že starší je rozhodně ginger beer, které pochází původem z Anglie okolo roku 1800, odkud se později dostalo do Ameriky, kde získalo svou popularitu. Ginger ale naproti tomu je asi o sto let mladší a pochází z Kanady. V dřívějších dobách byl mezi těmito nápoji znatelnější rozdíl, ginger beer vznikalo kvašením, obsahovalo malé procento alkoholu a chuť zázvoru v něm byla mnohem silnější než v případě ginger ale, které bylo vlastně sycenou zázvorovou limonádou. V dnešní době však bývají oba názvy používány spíše pro tehdejší ginger ale, tedy zázvorovou limonádu, která v případě označení ginger beer má stále výraznější chuť po zázvoru.
Nedávno jsem narazila na recept, jak si ginger beer, tedy zázvorové pivo vyrobit. Jelikož se doma všechny indredience nacházely a postup je opravdu jednoduchý, nebránilo nic tomu, jej vyzkoušet. Původní recept byl publikován v anglickém
Delicious Magazine, já jsem oproti němu v podstatě jen přidala asi třikrát více zázvoru a vynechala vinný kámen.
Na 2,5 litru zázvorového piva jsem potřebovala tři vrchovaté lžíce jemně strouhaného čerstvého zázvoru, jeden na plátky nakrájený citron, 250 gramů cukru a 3/4 lžičky sušeného droždí.
Zázvor s citrónem a cukrem jsem v hrnci zalila 3/4 litrem vody a vše jsem přivedla k varu, aby se cukr rozpustil, pak jsem ještě pomalu nechala tekutinu probublávat asi 5 minut. Hrnec jsem odstavila z plotny, zalila 1,5 litrem studené vody, zasypala hladinu droždím, přikryla pokličkou a nechala přes noc na stole. Ráno jsem tekutinu přecedila přes plátýnko, nalila do lahví, nechala trochu prostoru pod uzávěrem a pevně zavíčkovala. Lahve jsem pak nechala asi 12 hodin stát na stole a občas jsem povolila uzávěr, aby mohly vznikající plyny unikat ven a lahve neexplodovaly. Za 12 hodin (může to trvat i déle) by se v zázvorovém pivu měly objevit bublinky, mělo by perlit. V tu dobu je třeba již ho jen dát vychladit a může se pít.
Takové pivo nemá příliš dlouhou trvanlivost (ideální je ho vypít do tří dnů), ale vsadím se, že pokud ho uděláte, těch tří dní se určitě nedožije.